12 Kasım 2017 Pazar

Kitap Yorumu: Kujo-Stephen King [Korkunç Bir Maraton]

kujo stephen king yorum
1 Kasım itibariyle Korkunç Bir Maratonu daha geride bıraktık. Sonuçlarla ilgili yazıyı maratonda yaptıklarımın yorumlarını girdikten sonra paylaşmayı düşünüyorum. Bu sırada katılanlar da bana sonuçlarını e-postayla ya da yorumlardan bildirebilirler.

O halde gelelim maratonda okuduğum tek kitabın yorumuna.  İçinde herhangi bir fantastik yaratık içeren bir kitap kategorisi için Stephen King'in Kujo'sunu seçmiştim. Ne yazık ki çok beğendiklerim arasına giremedi.


Konusu için aslında iyi huylu bir köpek olan Kujonun kuduz virüsü kaptıktan sonra saçtığı dehşet diyebiliriz. Asıl konu bu olmasına rağmen bu dehşet kısmı kitabın çok sonuna sıkıştırılmıştı. Eh haliyle bu da kitabı okurken çoğu zaman sıkılmama neden oldu. 

kujo stephen king yorum
Bir de bazı karakterlerin ve olayların kitapta ne işe hizmet ettiklerini anlayamadım. Daha doğrusu anladım da biraz gereğinden fazla durulmuş gibi geldi. Mesela Vic'in reklam işinden o kadar bahsedildi ki bir şey çıkacak, Kujoyla bir bağlantısı olacak diye bekledim ama olmadı. Reklam olayının tek amacı Vic'in şehir dışına çıkması ve böylece karısı ve çocuğu Kujo tarafından kapana kıstırılınca yardım edememesiydi sanırım. Diğer karakterler için de pek farklı şeyler düşünmüyorum. 

Son 50 sayfayı saymazsak gerilim de bayağı düşük seviyedeydi. Ne zaman Tad ve annesi Donna Kujoyla karşılaştı işte kitap orada başladı benim için. Bu, bu kadar sona sıkıştırılmasaydı daha çok keyif alırdım okumaktan. 

Beş üzerinden üç veriyorum Kujoya ama yazarı Stephen King değil de başka biri olsaydı daha düşük verirdim sanırım. İlk defa Stephen King okuyacak birine tavsiye edeceğim bir kitap olamadı.

Neyse ilginç bulduğum bir bilgiyle bitirmek istiyorum yorumu. Stephen King amcamız Kujoyu yazdığını hatırlamıyormuş zira Kujoyu yazdığı sırada alkol problemiyle baş etmekteymiş. Böyle yazdığını hatırlamadığı birkaç kitap daha varmış hatta.

Öyle işte, keyifli günler!

10 yorum:

 1. Bu kitabıyla başlamayayım ben öyleyse. :) Gerçekten hatırlamıyor muymuş kitabı yazdığını. Çok ilginç ya. :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birini bir kitaptan soğutmak hiç istemem ama daha iyi Stephen King kitapları var kesinlikle :))
   Değil mi ya ben de çok şaşırdım ilk öğrendiğimde. Alkol nelere kadir :D

   Sil
 2. kitap aslında king'in en duygusal kitaplarından biri pek de korkunç değildir ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız korkunç olması umuduyla başlayınca bir hayal kırıklığı oldu bende. Okumadan önce yorumlara baksaydım psikolojik yönü ağır basan bir gerilim kitabı olduğunu öğrenip ona göre kendimi ayarlardım.

   Sil
 3. Stephen King severim ama çok kitabı var ya iyi seçip okumak lazım bunu aklımda tutayım okumam :D zaten mahşer, kemik torbası falan okuncak daha :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayağı üretken kendisi maşallah :D Mahşer benim de merak ettiklerimden, en kısa zamanda okuruz ikimizde umarım :))

   Sil
 4. Ben buradan bildireyim. 3 film izledim: Life, The Shining ve Don’t Breath. 2 dizi izledim bunlar: Stranger things 2.sezon, Hannibal 1. sezon. Kitap okumadım. Bir de Türk korku filmi izlemedim. Bu kadar. 😇

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maratonu bayağı dolu dolu geçirmişsin, tebrik ederiiim ^___^

   Sil
 5. hımmm filmi de var fena diil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stephen King'in de tüm eserleri beyzaperdeye uyarlanmış resmen :))

   Sil

Yeni Yazılardan Haberdar Olun