22 Eylül 2015 Salı

Kitap Yorumu: Trendeki Kız-Paula Hawkins

Kitap Adı: Trendeki Kız
Orijinal Adı: The Girl on The Train
Yazar Adı: Paula Hawkins
Yayınevi: İthaki
Çevirmen: Aslıhan Kuzucan
Sayfa Sayısı: 360
Tür: Polisiye
Satın almak için: kitapyurdu, d&r, okuoku, ilknokta
Goodreads Puanı: 3.85
Benim Puanım: 5

Rachel her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dâhil olmaya karar verdi.
"Büyüleyici, sürükleyici, üst seviye bir gerilim. Mutlaka okuyun!"
-S.J. Watson-
"Hem karakter yaratımı hem olay örgüsü muhteşem, harika bir kitap! Yeni neslin Alfred Hitchcock'u." -Terry Hayes-
"Zeki, gerilim dolu ve baştan aşağıya sürükleyici bir roman."
-Lisa Gardner-
"Aklınızı başınızdan alacak, zekice yazılmış bu psikolojik-gerilim romanı hem muhteşem hem de tren enkazı kadar korkunç!"
-Publishers Weekly-
"Nefesleri kesen bir ilk roman. En dikkatli okurlar bile, Hawkins olayları teker teker açığa çıkarıp, aşkın ve takıntının şiddetle olan kaçınılmaz bağını ortaya koyarken şaşırmaktan kendilerini alamayacaklar." -Kirkus-
"Trendeki Kız, her şeyi anladığınızı düşündüğünüz an sizi farklı bir sürprizle karşılıyor."
-Entertainment Weekly-(Tanıtım Bülteninden)Trendeki Kız dün bitti. Kesinlikle aldığı her övgüyü hak eden bir kitaptı.Konusunu çoğu kişi biliyordur ama ben yine de ufaktan bahsetmek istiyorum.

Rachel işini ve evliliğini kaybetmiş, her geçen gün daha da dibe batan bir umutsuz vakadır. Her gün trenle önünden geçtiği 23 numaralı evde yaşayanlara kendi hayalinde hayatlar, isimler vermiştir. Hayaline göre 23 numaralı evin sakinleri, Jess ve Jason, birbirlerine aşık son derece mutlu ve huzurlu bir çifttir. Bir gün yine trenden dışarı izlerken karşılaştığı bir sahne Rachel'ın kafasında kurduğu hayalleri yıkar. Ertesi gün gazetelerde okuduğu bir haber 23 numaralı çiftin hayatını trenden izlemeyi bırakıp bizzat dahil olmasına yol açar. 

Kitap polisiye türünün en heyecanlı, katil kim acaba diye merakla düşündüren kitabı değil. Ama yazar karakterleri öyle derinlemesine yazmış ki! Okurken kendinizi Rachel'ın duygularından alıkoyamıyorsunuz. Ben okurken onunla birlikte dibe çöküp onunla birlikte çaresizliğin tadına baktım. Diğer karakterlerin hepsinden nefret ettim. Acımasızlıklarından, umursamamazlıklarından, pişkinliklerinden nefret ettim. Gerçek hayatın tüm acımasızlığını önümüze serdiği için yazardan da nefret ettim ama aynı zamanda bu dürüst yönünü sevdim de. Bilmiyorum kafam hala karışık jhkjjg Kitabın sonunda boşta kalan ufak tefek şeyler var ama puan kırmaya değmeyecek şeyler olduğundan 5/5 veriyorum kitaba.
ALINTILAR
*
*
*
*

İyi okumalar!

0 yorum:

Yorum Gönder

Yeni Yazılardan Haberdar Olun