21 Haziran 2015 Pazar

Pinuccia'nın Yaz Okuma Şenliği: Kitap Listesi

  


 Yaz Şenliği bugün itibariyle başladı!
 Bahar Şenliğinde sınavlar dolayısıyla istediğim performansı gösteremedim ama bu sefer iddialıyım! Bahar Şenliği okuma listem için buraya, sonucum için buraya ve şenlik hakkında detaylı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz. 
 Gelelim Yaz Şenliği için seçtiğim kitaplara!


Kategoriler / Büyükler İçin: 

1. Kategori (10 puan): Kısaltılmış hali (versiyonu) çocuk kitabı olarak da yayınlanmış bir kitap (Çocuk versiyonu değil tabii okuyacağınız).

 • Dünyanın Merkezine Seyahat-Jules Verne
2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya foto roman.


3. Kategori (10 puan): 600 sayfadan uzun bir kitap.

 • İki Yıl Okul Tatili-Jules Verne

4. Kategori (10 puan): Müzik temalı bir kitap ((Bir müzisyenin hayatı veya ana karakterlerden birinin müzisyen olduğu veya konusunun özünde müzik olan veya isminde müziği çağrıştıran bir kelime geçen bir kitap).

5. Kategori (10 puan): 1001 kitap listesinden bir kitap (Listeye buradan ulaşabilirsiniz).
 • Çavdar Tarlasında Çocuklar
6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.

 • Hayvan Çiftliği-George Orwell


7. Kategori (10 puan): 1940'tan önce yazılmış, Türk edebiyatından bir kitap.
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu-Peyami Safa

8. Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yaz mevsiminde geçtiği bir kitap.

 • Sineklerin Tanrısı-Williams Golding


9. Kategori (10 puan): Herkesin tüm kitaplarını okumasını gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan/şairden bir kitap. (Bu vesileyle kitabı ikinci kez okusanız da olur).
 • Boş Koltuk-J.K. Rowling

10. Kategori (10 puan): Bir iki kitabını okuyup külliyatını okumayı gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan bir kitap.


 • Cehennem-Dan Brown

11. Kategori (10 puan): Bir öykü kitabı.
 • Semaver-Sait Faik Abasıyanık

12. Kategori (10 puan): Okuma yazmayı öğrendiğiniz yıl ödül almış bir kitap (Eğer çok zorlanıyorsanız kitap bulmada, o yıl ödül almış bir yazardan bir kitap. O yıl Nobel Edebiyat Ödülü almış yazarlara bakabilirsiniz mesela).

13. Kategori (10 puan): Tiyatroya uyarlanmış bir roman veya öykü (Doğrudan tiyatro eseri olarak yazılmış kitaplar kapsam dışı) Bu fikri de sevgili Neslihan kullanmıştı geçen şenliğin "kendi teman" kategorisinde. Ciddi tiyatro severler var aramızda. Onlara da selam olsun buradan. 

 • Satranç-Stefan Zweig

  14. Kategori (10 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış kadın bir yazardan bir kitap.
  Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (1909), Grazia Deledda (1926), Sigrid Undset (1928), Pearl Buck (1938), Gabriela Mistral (1945), Nelly Sachs (1966), Nadine Gordimer (1991), Toni Morrison (1993), Wislawa Szymborska (1996), Elfriede Jelinek (2004), Doris Lessing (2007), Herta Müller (2009), Alice Munro (2013).

  15. Kategori (10 puan): Adı sıfat tamlaması bir kitap (Sevgili sweet leaf'in bir önceki şenlikte kullandığı temaydı bu kategori ve bence çok orijinaldi. Kendisine sorma fırsatım olmadı ama bu fikri bu sefer hepimizin kullanmasında bir itirazı olmaz diye umut ediyorum. Şimdiden teşekkürler).

  • Eksik Parça-Michelle Hodkin

  16. Kategori (10 puan): Polisiye/gerilim/korku türünde bir kitap.
  • Trendeki Kız-Paula Hawkins
  17. Kategori (10 puan): İlk baskısını 2013'te veya daha sonra yapmış bir kitap (Yabancı kitaplarda Türkçe baskısının çıktığı tarih olur).
  • Kurucunun Kızı-Amy Engel

  18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan): Avrupa edebiyatından üç kitap. Kitapların biri İngiliz, biri Fransız, biri Alman edebiyatından olmalı. Türk edebiyatı kapsam dışı.


  • İngiliz:Meleklerin Uğramadığı Yer-E.M. Forster
  • Fransız: Yabancı-Albert Camus
  • Alman edebiyatı: Erebos-Ursula Poznanski

  19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Aynı yazardan üç kitap. (Kitaplar aynı seriye ait olabilir).


  • Geek Kız-Holly Smale  20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
  Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.

  • Kürk Mantolu Madonna-Sabahattin Ali

  21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 50 puan, toplamda 80 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap. ("Bir" sözcüğü kapsam dışı).
  Örnek: Susuz Deniz / Arthur C. Clarke, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek / Cengiz Aytmatov, Deniz İşçileri / Victor Hugo.


  • Zehir Ustası-Maria V. Synder
  • Ateş Ustası-Maria V. Synder
  • Büyü Ustası-Maria V. Synder
  22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
  300 sayfadan uzun 4 Kitap.
  Biraz kolaya mı kaçıyorum? Evet.
  • Iskarta-Neal Shusterman
  • Cress-Marissa Meyer
  • Benim Uzak Yıldızım
  • Efsane-Marie Lu

  11 yorum:

  1. 11 Doktor 11 Öykü kitabını okuyan herkese hem derin bir sevgi hem de derin bir kin besliyorum, çünkü ben daha okuyamadım hshshshsh :) en yakın kitap alışverişime kısmet inşallah :DD
   Umarım çok beğenirsinnnnn :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. ahaha valla ben de aldığımdan beri okumayı istiyorum ama sınavlar falan derken okuyamadım. yaz şenliğine kısmetmiş:> Sen de alıp okursun umarım en kısa zamanda :> teşekkürler umarım ^____^

    Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  3. Satranç kitabı tiyatroya uyarlanmış mı? O kitap elimde var ve o kategori için kitap bulamamıştım. Eğer oluyorsa ben de onu yazayım.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ben de http://kitaplarlabeslenmek.blogspot.com.tr/2015/06/yaz-okuma-senligi-2015-neslihann-sah-ru.html burada görüp ekledim Satrancı. Ankara Devinim Tiyatrosunda tiyatrolaştırılmış, gönül rahatlığıyla yazabilirsiniz. :))

    Sil
  4. 5.kategoriye aynı kitabı seçmişiz*.* Listeniz baya dolu, keyifli okumalarınız olsun:)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. O kadar çok yerde gördüm ki Çavdar Tarlasındaki Çocuklar'ı dedim artık okumanın zamanı geldi :)))
    Teşekkürler size de iyi okumalar! :))

    Sil
  5. Merhaba. İki Yıl Okul Tatili'nin bu kadar uzun bir kitap olduğunu ve Satranç'ın tiyatroya uyarlandığını bilmiyordum.
   Çavdar Tarlasındaki Çocukları okumaya başlamıştım, kitabı sevmiştim de ama yarım kaldı maalesef. Ben de onu bir sonraki okuma şenliğine eklemeyi düşünüyorum.
   Listenizdeki kitaplar güzelmiş. İyi okumalar :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ben de okuma şenliği için araştırırken öğrendim :>>
    çavdar tarlasındaki çocuklar için istisnasız herkesten olumlu yorumlar okudum. bir sonraki okuyuşunca tamamlar ve beğenirsin umarım sen de :>>
    çok teşekkürler, size de iyi okumalar! ^____^

    Sil

  Yeni Yazılardan Haberdar Olun