29 Nisan 2015 Çarşamba

Kitap Yorumu: Çöküş ve Yükseliş-Leigh BardugoKitap Adı: Çöküş ve Yükseliş
Orijinal Adı: Ruin and Rising
Seri Adı: Grisha Serisi (The Grisha Trilogy)
Yazar Adı: Leigh Bardugo
Yayınevi: Martı
Çevirmen: Ömer Mülazım
Sayfa Sayısı: 432
Tür: Genç Yetişkin, Fantastik
Satın almak için: kitapyurdud&rokuokuidefix
Goodreads Puanı: 4.21

Benim Puanım: YOK. 
Hepimiz ölürüz ama herkes bir amaç uğruna ölmez Güneşin Elçisi Alina, Karanlıklar Efendisi'yle yaptığı son savaştan mağlubiyetle ayrıldıktan sonra yeraltındaki tünellere, Beyaz Katedral'e sığınır. Oldukça zayıf düşmüştür ve güneş ışığı olmadığı için gücünü de çağıramamaktadır.Tek çare, eski haline kavuşana kadar Apparat'ın dediklerini yapmaktır. Malyen ve Grishaların gizli bir planla Apparat'ı kontrol altına alması,Güneşin Elçisi adına mücadeleyi daha da zora sokar. Alina'nın şimdi, Karanlıklar Efendisi'ni alt etmesi için gereken tek gücün anahtarı olan ateşkuşunu bulması gerekmektedir. Peki onu bulup üç büyüteci bir araya getirdiğinde, Karanlıklar Efendisi'yle yüzleşerek Karanlıklar Diyarı'nı yok edecek kadar kuvvetli olabilecek midir? Yanlış kitap ismi seçimi. Kitabın adı kesinlikle Ruin&Ruin olmalıydı çünkü Risingle uzaktan yakından alakası yok. Ve ortada bir Razrusha'ya, mahvolan, varsa Genya değil benim. 

    ÇÜRÜDÜM ULAN BİTTİM TÜKENDİM.

 The Darklingin, karanlıklar efendisinin, ölüm sahnesini okuyabilmek için 2 kez ara vermek zorunda kaldım çünkü her okuma çabam hıçkırıklarla kesildi. Daha önceden spoiler almıştım ama bu kadar üzücü olacağını hiç tahmin etmemiştim. Alinadan son kez adını söylemesini istemesi, yalnız kalmama izin verme demesi... *birkaç damla gözyaşı daha döker*

GELELİM ALINAYA.
TÜM KARAKTER GELİŞİMİNİ AFEDERSİNİZ AMA SIÇIP ATTILAR. o zayıf, malyene bağımlı kızdan duygularıyla değil mantığıyla hareket eden kıza dönüşmüştü ki finalde en başa geri döndü resmen. hele gücünü kaybetmesi?????????? diyecek sözüm yok sana Leigh Bardugo.

 Hiçbir şekilde sonu beni tatmin etmedi. Ee daha ne istiyosun mutlu son işte diyebilirsiniz ama sevmedim işte sevmedim. çok kolaya kaçmış bir sondu. sırf alina ve malyene bir mutlu son vermek için yazılmış gibiydi.+ VE ALLAH AŞKINA DARKLINGİ, KARANLIKLAR EFENDİSİNİ, YÜZ YILLARDIR YAŞAYAN KADİM BİRİNİ, GÜCÜNÜN BİR EŞİ BENZERİ DAHA OLMAYAN BİRİNİ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜLER. TAMAM BASİT BİR BIÇAK DEĞİL GRISHA ÇELİĞİNDEN YAPILMIŞ BİR BIÇAK AMA YİNE DE DARKLING ULAN BU????????????? Malyen gibi sıradan biri bile ölümden döndü. daha doğrusu döndürüldü. şifacılar tarafından değil cellatlar tarafından ölümden döndürüldü hatta. morozova, en güçlü grisha, bile kızını ölümden geri getirirken merzotu kullanmıştı yüce bilimleri değil.


+  Darklingin ölmemiş olma olasığı var bence. yani çooooook düşük bir ihtimal ama ne demişler umut fakirin ekmeğidir. Bu düşünceye varmamı sağlayan Alina ve Nikolainin konuşmasını hemen alıntılıyorum buyrun.
Ela gözleri dalgındı. "Çok fazla şey. O...o karanlığı hala içimde hissedebiliyorum. Sürekli kaybolacağını düşünüyorum, ama..."

"Biliyorum," dedim. "Düzelme var ama hala orada." Yüreğimin yanındaki bir gölge gibi. Bunun Karanlıklar Efendisinin gücüyle ilgili ne ima ediyor olabileceğini bilmiyordum ama düşünmek de istemiyorum. "Belki zamanla kaybolur."

EH CANIM ALINAM BEN NE İMA ETTİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUM DARKLING ÖL ME Dİ.

6 yorum:

 1. bu seriye 2. kitabından daldığım için ara verdim. -_- fuarda set halinde almıştım ve kuşatma ve fırtınanın ilk kitap olduğu sanıp okumaya başladım. neredeyse yarısında gelip hala daha hiç bir şey anlamayınca internette ufak çaplı bir araştırma yaptım ve sonuç.... sorun kitapta değil bendeymiş. -_-

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaa bayağı da okumuşsun çok kötü olmuş üzüldüm :(( olayları falan biraz unuttuktan sonra yeniden okumayı denicek misin peki? dene bence güzel seriydi. VE ÇÖKÜŞ VE YÜKSELİŞ YORUMUMU OKUMADIN DEĞİL Mİ OKUDUYSAN VE SENİ SPOIL ETTİYSEM ÇOK ÜZÜLÜRÜM ;_____;

   Sil
  2. Yok okumadım. :) Devam edeceğim tabiiki. Sadece bir süre ara vereceğim. Kitaptan hiçbir şey anlamayıp bir de seriye ortadan dalınca sıkıldım sadece. :)

   Sil
  3. hah tamam o zaman içim rahatladı :>
   okumanı ve yorumlarını dört gözle bekliyorum o zaman :>

   Sil
 2. malyende morozovo nın soyundan geliyor ki.Ama gerçekten karanlıklar lordu ölmedi.(eğer öldüyse bile harcadılar)Adam 100 yıllardor asırlardır yaşıyor.Hiç mi ölmedi.bir de karanlık soyu o kurduda hiç kimsem mi bu adam niye değişmiyor demedi mi.Bu adam her ölüm hazırlayınca rejenerosyon mu geçiriyor (DW ye benzedi)ve karanlığı kontrol ediyor.Karanlık deyince akla ölüm de gelir belki böyle bi gücüde vardır .ne de olsa daha bilmediğimiz daha nice güçleri vardır.AÇIKCASI kitabın sonunda karanlıklar efendisi yakılırken onun bi yerden belirlenmesini ya da hayalet gibi birşey olmasını imana gelmesini isterdim

  YanıtlaSil
 3. MALYENDE morovanın soyundan geliyor.Ama gerçekten karanlıklar efendisi ölmedi.(eğer öldüyse harcadılar) karanlıklar efendisi asırlardır yaşıyor eminim ölümle yüzyüze gelmiştir.
  birde karanlıklar efendisi karanlık soyu oluşturduda hiç kimse mi bu adam değişmiyor demedi yoksa bu adam her zaman yüz mü değiştirdi rezenerosyon mu deçirdi(DW GİBİ)ve karanlıklar efendisi karanlığı kontrol ediyor karanlık denince akla ölümde gelir belki ölümü kontrol ediyordur nede olsa gücünü keşfetmek ve geliştirmek için bolca zamanı vardı.Alinada diyordu.(görünmezlik)
  Açıkcası karanlıklar efendisi yakılırken onun bir yerde görünmesini ya da hayalet gibi birşey olmasını imana gelmesini isterdim .favori karakterimdi nede olsa yaptıkları için kendi sebepleri vardı .harcadılarr..

  YanıtlaSil

Yeni Yazılardan Haberdar Olun